Półkolonie Lublin 2020

Półkolonie – co to?

Półkolonie to wypoczynek dzieci  w miejscu zamieszkania zorganizowany w czasie wolnym od szkoły. Główną różnicą pomiędzy półkoloniami a koloniami czy obozami jest brak noclegu, co oznacza, że każdego dnia dzieci wracają na noc do domu. Najczęściej półkolonie przybierają formę tygodniowych turnusów. Każdego dnia rano dzieci są przywożone przez rodziców do placówki, a po południu odbierane. W ciągu dnia odbywają się zajęcia tematyczne, wycieczki , dzieci spożywają przewidziane w programie posiłki. Półkolonie  w Lublinie z pewnością nie będą nudne, wielu organizatorów planuje w tym czasie półkolonie z bardzo ciekawym programem.

Kto opiekuje się dziećmi na półkoloniach?

Ustawa szczegółowo reguluje funkcjonowanie półkolonii – dokładnie precyzuje także, kto może sprawować opiekę nad dziećmi podczas wypoczynku. Konieczne jest co najmniej wykształcenie średnie, zaświadczenie o niekaralności oraz uprawnienia zdobyte w trakcie kursu na wychowawcę. Ale to nie wszystko: dodatkowo nadzór nad funkcjonowaniem placówki sprawuje kierownik wypoczynku, który ma minimum 3-letnie doświadczenie pedagogiczne.

Jakie półkolonie w Lublinie warto wybierać?

Szukając półkolonii dobrze jest poznać ofertę różnych firm i instytucji. Ceny półkolonii znacznie się różnią w zależności od oferowanego programu zajęć i przewidzianych atrakcji. Zorientujmy się w dostępnych na rynku półkoloniach, korzystając z wyszukiwarek półkolonii takich jak ta www.polkolonie-lublin.pl lub samodzielnie wyszukując oferty w Internecie.

Wybierając półkolonie, weźmy pod uwagę oferowany program, atrakcje, profil wypoczynku, tematykę zimy w mieście. Oprócz tego sprawdźmy, jaka będzie lokalizacja półkolonii – czy odpowiada nam dojazd, czy też będzie on dla nas problematyczny. Zwróćmy uwagę na doświadczenie organizatora – wiele instytucji otwiera półkolonie bez doświadczenia w działalności edukacyjnej. Sprawdźmy referencje oraz przyjrzyjmy się kadrze opiekunów, jeśli jest ona prezentowana na stronie internetowej przedsięwzięcia. Zainteresujmy się, czy w czasie półkolonii odbędą się wycieczki, czy dzieci będą wychodzić na zewnątrz i uczestniczyć w zajęciach ruchowych. Wybierając wypoczynek zorganizowany, warto także skonfrontować nasze oczekiwania z wyobrażeniem dziecka na temat ferii czy wakacji.

Wyżywienie na półkoloniach  – półkolonie Lublin

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wypoczynku dla dziecka w czasie ferii czy wakacji , upewnijmy się, że organizator zapewnia wyżywienie i co dokładnie ono obejmuje.  Najlepiej, aby dzieci otrzymywały posiłki zgodne ze swoim zapotrzebowaniem i zwyczajowym rytmem posiłków w ciągu dnia. Jeśli półkolonie zaczynają się koło 9:00 i trwają do 17:00, dzieci powinny otrzymać drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Półkolonie z pełnym wyżywieniem to wygoda dla rodzica, który nie musi się martwić, że dziecko w ciągu dnia będzie głodne. Niektórzy organizatorzy półkolonii zapewniają także menu bezglutenowe, bezmleczne czy wegetariańskie i uwzględniają w przygotowanych posiłkach alergie dzieci.

Godziny otwarcia półkolonii  w Lublinie

Godziny otwarcia placówek ustalają poszczególni organizatorzy. Wiele półkolonii ma wczesne godziny otwarcia od godziny 7:00 rano i są czynne nawet  do godziny 18:00 – wtedy mówimy, że są to długie godziny otwarcia .

Wiek dzieci

Półkolonie są organizowane najczęściej dla dzieci w wieku 6-10 lat, ale zdarzają się także przedsięwzięcia pod szyldem zimy w mieście organizowane dla młodszych dzieci w wieku 5 lat ale także starszych dzieci i młodzieży: 11 i 12-latków. Starsza młodzież może korzystać z warsztatów i zajęć organizowanych w wakacje np. przez domy kultury.

Półkolonie w Lublinie – czego możemy się spodziewać?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko spędziło półkolonie w Lublinie bez konieczności wyjeżdżania poza miasto, warto żebyś zorientował się w ofercie, jakie mają miejscowi organizatorzy wypoczynku. Wygląda na to, że półkolonie w Lublinie 2019 to moc atrakcji – znajdziemy półkolonie sportowe, językowe, artystyczne, techniczne, naukowe i takie, które łączą ze sobą różne dyscypliny. Na pewno natrafimy na półkolonie tematyczne ale także interdyscyplinarne, co oznacza, że dzieci będą mogły oddawać się wielu różnym aktywnościom i brać udział w rozmaitych warsztatach takich jak np. eksperymenty  chemiczne dla dzieci, warsztaty z gotowania, zajęcia sportowe, szachy, język angielski,  basen,  łyżwy, taniec nowoczesny  i wiele innych.

Pozostałe artykuły More From Author