Dziecku nie podoba się na wypoczynku – jak sobie z tym poradzić?

My jako rodzice znamy życie trochę lepiej niż nasze pociechy. Jesteśmy o krok dalej, gdyż to co one przeżywają w tym momencie my mamy już za sobą. W związku z tym możemy im naświetlić, zwrócić na pewne rzeczy uwagę. Także opowiedzieć o tym jak kolonie czy obóz na który chcą nasze pociechy jechać wygląda. Byliśmy kiedyś dziećmi i jeździliśmy na różnego rodzaju zorganizowane wypoczynki. Wiemy zatem co może tam spotkać naszą pociechę?

Dziecku nie podoba się na wypoczynku - co może być przyczyną jak sobie z tym poradzić różne grupy wiekowe

Dziecko musi mieć świadomość tego, że kolonia nie jest to dom gdzie życie toczy się utartym schematem. Tam również będą obowiązywały zasady, reguły do których trzeba będzie się dostosować. Nie jest to jednak nic groźnego ani trudnego. Zasady muszą być ponieważ na zorganizowanych wypoczynkach przebywa mnóstwo osób i bez tego trudno byłoby zapanować nad porządkiem. Trzeba dzieci również nastawić na to, że podczas posiłków nie będzie koncertu życzeń. Wszyscy wspólnie zasiadają do stołu i jedzą to co danego dnia kuchnia serwuje. Dzieci muszą wiedzieć, że w czasie przebywania na obozie czy tez kolonii wychowawca jest tą osobą, która w trudnych sytuacjach zastępuje rodziców. To do wychowawcy zgłaszamy się gdy dzieje się coś złego, ale również gdy mamy potrzebę pogadać. Przeważnie grupy na półkoloniach tworzone są zgodnie z wiekiem, ale zdarzają się sytuację, że nasze dziecko będzie najmłodsze w grupie i nie będzie radziło siebie z różnymi zadaniami tak dobrze jak starsi koledzy i koleżanki. Dziecko musi mieć świadomość, że to normalne i nie może mieć z tego powodu kompleksów.  Przypomnijmy naszemu dziecku  w czym jest dobre, jakie są jego mocne strony i pokażmy jak może je wykorzystać podczas takiego pobytu. 

Jeżeli regulamin tego nie zabrania i mamy taką możliwość dajmy dziecku telefon. Z nastawieniem na to, że służy on tylko do kontaktu z nami. A może będzie na wypoczynku telefon służbowy, jeden dla wszystkich, którym dysponuje kierownik i z którego będzie można zadzwonić do rodziców. Za naszych czasów nie było telefonów komórkowych, nawet telefon stacjonarny był luksusem i jakoś przeżyliśmy wakacje bez kontaktu z rodzicami?

Gdyby naprawdę działa się dziecku krzywda musi ono wiedzieć, że wychowawca grupy jest osobą pierwszego kontaktu i , że to do niego trzeba się zgłosić bez obaw i strachu.  

Nie odwiedzajmy też dzieci podczas ich pobytu na wypoczynku. Będą dzieci, dla których nasz przyjazd będzie zupełnie obojętny a nawet będziemy przeszkadzać , ale znajdą się i takie, które jak zobaczą rodziców rozkleją się i będą chciały wracać z nami do domu.

Pamiętajmy więc o tym, że wyjazd na wypoczynek jest dobrą lekcją samodzielności. Nie zabierajmy im tego, pozwólmy zaadoptować się w nowej rzeczywistości, nie zawsze będziemy mogli być obok. A taki wyjazd jest dobrą pierwszą lekcją?

Pozostałe artykuły More From Author